poniedziałek, 19 października 2009

Antylama

W odpowiedzi na nawoływania i pouczenia postaram się zdefiniować "termin" antylama. Ponieważ takie słowo nie istnieje oficjalnie, a przynajmniej google nic o tym nie wie, to zastrzegam, że ta próba wyjaśnienia znaczenia nie jest żadnym oficjalnym terminem.

Na początek zwróćmy uwagę, że słowo antylama składa się ze złożenia dwóch słów: anty i lama. Anty jak podaje parę, źródeł to bycie przeciwko czemuś/komuś. Słowo lama ma więcej znaczeń. Określa, między innymi, jedne z moich ulubionych zwierzątek - Lamę! Inne znaczenia są mniej znane (patrz sjp.pllama), poza określeniem slangowym Lama/Lamer, które określa nie tyle osobę, która nie jest ekspertem w danej dziedzinie (zwłaszcza z szeroko pojętej informatyki), co osobę która uważa się za eksperta a w żadnym wypadku nim nie jest.

Ponieważ, jak wspomniałem, nie mam nic przeciwko lamom z rodziny kopytnych, pozostałych wyjaśnień słowa nie znałem, to logiczne wydaje się, że musi chodzić o osobę - Lamer-a. Składamy oba wyrazy i otrzymujemy:

antylama - być przeciwko zachowaniom określanym jako "lamerstwo", "lamienie".
antylamer - przeciwnik lamerów.

Bezpiecznym zachowaniem, jest w tym momencie zaznaczenie, że sam uważam się za lamę - to tak zwana taktyka ucieczki do przodu - dzięki temu zwiększam szanse na uniknięcie zarzutu o lamerstwo.

Pomimo, że termin lama zwykle odnosi się do wspomnianej tzw. Informatyki, to ja preferuję nie zawężanie tego pojęcia.

Jeśli chodzi o etymologię słowa lamer, natrafiłem na takie wyjaśnienie. Nie będę tego komentować:).

Symbolem blog-a jest znak skreślonego zwierzątka:


 antylama

Skreślenie zwierzątka jest lustrzanym odbiciem znanego ze znaku zakazu, dlatego by lamie nie uciąć łba, a jednocześnie mogła godnie patrzeć w prawą stronę (na wschód - w stronę cywilizacji).

Znak zakazu, będący inspiracją dla symbolu, występuje w pewnym filmie - dotyczył kopytnych lam. Oby obejmowało to prawo cytatu lub prawo do dozwolonego użytku (ang. Fair use), bo nie jestem mocny z praw autorskich i pokrewnych.


Update:
Uzupełnienie do tego posta tutaj: http://www.podeszfa.com/2009/10/antylama-uzupenienie.html.
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz